Máté Bence

Máté Bence

Máté Bence országunk egyik legeredményesebb és világszinten is elismert természetfotósa. A „láthatatlan természet fotós” címet különleges, saját fejlesztésű detektívüveges leseinek köszönhetően érdemelte ki. Olyan ökoszisztémát tart fenn pusztaszeri tanyáján, ahol a legváltozatosabb állatfajok telepednek meg, és a titkos lesekből Bence közvetlen rálátást nyerhet az állatok rejtett világára. Számos rangos hazai és nemzetközi díj tulajdonosa, 2010-ben Londonban, az Árnyjáték című képével elnyerte a természetfotózás Oscar-díjának tartott, „Az év természetfotósa 2010” (Wildlife Photographer of the Year) címet. A világverseny történetének egyik legeredményesebb fotósa. Képeit a magyar nagyközönség óriási-volumenű kültéri kiállításán tekinthette meg 2019-ben. Bence bejárta a világot, egzotikus fotós kalandjai mellett azonban mégis „saját vadonjához” húz a szíve, ha csak teheti Pusztaszeren a leseiben tölti ideje nagy részét. https://matebence.hu/

Daróczi Csaba

Daróczi Csaba

1969-ben született Debrecenben, majd Püspökladányban nőtt fel. A természet iránti vonzalma már fiatal korában kezdődött, de a fotózás szele csak kollégista évei alatt, a középiskolában legyintette meg – ugyanakkor a fekete-fehér fényképezés és laborálás nem hozta lázba. A 90-es évek elején, a főiskolán került szorosabb kapcsolatba a természetfotózással. Ebben az időben tévedt be Szegeden egy természetfotó kiállításra, s ez az élmény indította el a természetfotózás felé. Autodidakta módon kezdett el tanulni, de sokat segítettek neki a tapasztaltabb természetfotósok is. 1994-ben került Soltvadkertre, itt fedezte fel a Kiskunságot fotós szemmel, ami, azt vallja, még a mai napig is tart, hiszen a terület számára kifogyhatatlan a jobbnál jobb témákból. E gyönyörű tájat mutatja be nemrég megjelent, Folyók gyermeke című, első könyve. Minden téma érdekli, ami élményt nyújt, és amiben esélyt lát egy jó kép készítéséhez. Szívesen vesz részt fotópályázatokon, ezeken szép sikereket ért már el, nemcsak hazai, hanem világviszonylatban is. www.daroczicsaba.hu

Potyó Imre

Potyó Imre

Potyó Imre környezetkutató, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, számos hazai és nemzetközi díjat nyert természetfotós. Szívügye a tudatformálás, így képeivel, előadásaival, saját ismeretterjesztő cikkeivel, rovataival és vezetett túráival sokakat hozott már közelebb a természethez. Korábban kutatóként dolgozott az MTA intézeteiben, ahol elsősorban dunai halbiológiai felmérésekben, illetve kétéltűekkel, kérészekkel és talajtannal kapcsolatos kutatásokban vett részt, az MME tagjaként pedig madártani vizsgálatokat végzett. Természetszeretete már kiskorában kialakult, s a természetfotózással 15 éve kezdett el foglalkozni. Kezdetben szinte minden érdekelte, az utóbbi években viszont főleg azokat a témákat keresi megszállottan, amelyek kevésbé ismertek még a természetfotósok előtt is. „Legtöbbször magam fedezem fel a környezetem, gyakran álmodozom, kísérletezek, és sokat kalandozom az éjszakában, leginkább a Börzsöny patakvölgyeiben. Azokat az újszerű témákat keresem, amelyeket korábban nem, vagy csak részben láttam. Szeretem a széleslátószöggel készített közelképeket, a merész perspektívákat és a makrofotózást. A királyréti Hiúz Házban dolgozom környezeti nevelőként, így sokat lehetek odakint. A fotózás és a megélt élmények átadása a szendvedélyem.”

Gundel Takács Gábor

Gundel Takács Gábor

1983-ban lépett be először a Magyar Televízió kapuján. Pályafutása alatt eddig többek között 1600 vetélkedőt vezetett, többezer sporteseményt kommentált, számtalan egyéb műsorban vett részt. Dolgozott három rádiócsatornánál, írásai jelentek meg közéleti témákban és immáron rendszeres házigazdája a Varázslatos Magyarország Díjátadó gálának. "Pályafutásom során az operatőr kollégák tanítottak meg arra, hogy hogyan vegyük észre, lássuk meg a lényeget, mutassuk meg képben a fontosat, szépet. Zsűritagként számomra elsősorban a lényeglátás és a történetmesélés az elsődleges, hiszen magam is ebben élek évtizedek óta, evvel tudom segíteni ezt a nagyon szép és felelősségteljes munkát."

Dr. Sós Endre

Dr. Sós Endre

1971-ben született Budapesten, és már 9 éves korában elkezdett madarászni. Ez a szenvedélye azóta is tart, és még mindig úgy érzi, hogy ez egy soha véget nem értő történet. 1995-ben az Állatorvostudományi Egyetemen diplomázott, és bár ez talán unalmasnak hangzik, de azóta is egy helyen, a Fővárosi Állat- és Növénykertben dolgozik állatorvosként, az elmúlt 2 évben pedig az intézmény vezetőjeként is. Lehet, hogy egy helyen, de annál változatosabb állatokkal és kihívásokkal foglalkozik, mert igazán különleges dolog az állatkerti- és vadállatorvoslás. Az állatok itthon és külföldön is vele vannak, az Antarktisz kivételével minden földrészen megfigyelhette a természetet vagy dolgozhatott annak a megőrzéséért. A terepen vagy állatkertben járva megpróbálja megörökíteni, amit lát, így igazán büszkeséggel tölti el, hogy a VM Zsűrijének a tagja lehet.

Selmeczi Kovács Ádám

Selmeczi Kovács Ádám

Selmeczi-Kovács Ádám, természetvédelmi szakember, terepmadarász, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vezetője. Három évtizede foglalkozik a Duna és Ipoly völgyében átvonuló és telelő vízimadarak felmérésével, monitorozásával, és emellett a Börzsöny fokozottan védett erdőlakó madárfajainak (legfőképp a kis légykapó) vizsgálatával és gyakorlati védelmi lehetőségeivel. Célja a hazai terepi madarászat szakmai színvonalának emelése, amelyhez a MME Nomenclator Bizottságban végzett korábbi munka mellett a nemzetközileg elismert www.birding.hu honlap fejlesztésével és üzemeltetésével próbál hozzájárulni. Évtizedek óta készít természetfotókat (a madarak mellett jellemzően tájakról és növényekről), melynek eredményeként elkészült munkáit számtalan ismeretterjesztő publikációban és könyvben felhasználták már.

Dr. Kalotás Zsolt

Dr. Kalotás Zsolt

1952-ben született Gyöngyösön. Agrármérnök, vadgazdálkodási szakmérnök. Doktori disszertációját ornitológiai témában védte meg. Munkája egész élete során a természetvédelemhez kötötte. Egyetemi évei után 13 évig alkalmazott zoológiai kutatásokkal foglalkozott, majd 14 évig a Magyar Madártani Intézet igazgatója volt. 2004-től 7 évig irányította az országos zöld hatóság természetvédelmi munkáját. Természetfotózással 1973 óta foglalkozik. Alapító elnökként 14 évig vezette a Magyar Természetfotósok Szövetségét (naturArt), jelenleg annak elnökségi tagja. Pályafutása során közel 8500 természetfotója jelent meg nyomtatásban. Képeit Magyarországon és külföldön 60 egyéni és 85 társas kiállításon mutatták be. Első magyarként publikált természetfotót a nagy hírű National Geographic amerikai kiadásában. 2001-ben elnyerte az „Év természetfotósa” címet Magyarországon. 2006-ban fotóillusztrációs tevékenységéért Nívó-díjat kapott. A magyar nemzeti parkokat bemutató könyvei Fitz József-díjat, illetve „Szép Magyar Könyv” díjat kaptak. A magyar természetfotózás nemzetközi elismertségéért tett munkájáért 2004-ben Pro Natura-díjjal, 2009-ben a „Magyar Természeti-Vadászati Örökségért” érdemkereszttel, 2021-ben Xantus János-díjjal tüntették ki. Nemzeti parkokat bemutató könyvei Fitz József-díjat, illetve „Szép Magyar Könyv” díjat kaptak. Rendszeresen részt vesz a hazai természetfotós pályázatok zsűrizésében. 2025-ben természetfotós munkásságát beválasztották Tolna város és Tolna vármegye művészeti értéktárába.

Lőrincz Ferenc Lőrinc

Lőrincz Ferenc Lőrinc

1970. február 23-án építész családba született Kaposváron. A fényképezés iránti szeretete gyermekkora óta végigkíséri, első kameráját 8 évesen kapta. A szülei szeretete az építészet iránt olyan meghatározó volt számára, hogy azt szakmájaként és élethivatásaként választotta magának. A Gimnáziumot Kaposváron végezte, 1994-ben végzett a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán. 1997 óta Kaposváron él és építész tervezőként dolgozik saját irodájukban L. Balogh Krisztina építészmérnök feleségével, akivel három leánygyermekük van. Amatőr fotográfus, jelenleg NIKON DSLR kamerákkal fotózik. A hobbifotózás után 2014-ben szerezte Alkalmazott fotográfus végzettségét Pécsen. Azóta hivatásszerűen fotóz leginkább építészeti fotókat, könyvek, kiadványok, weboldalak részére. Az építészeti fotózáson túl a természetfotózás speciális területe a víz alatti fotózás vonzza. 2007-óta búvárkodik, jelenleg NAUI/UEF/CMAS Dive Master végzettséggel. 2018 óta CMAS Búvárfotós oktató. Képeivel több hazai és nemzetközi természetfotós és búvárfotós pályázaton részt vett, illetve több alkalommal zsűrizett is. Néhány kiemelkedő eredmény a teljesség igénye nélkül: CMAS Búvárfotós világbajnoki cím 2024, ETF, Az Év természetfotója 2024. ETF Élet a vízfelszín alatt 1. hely 2023, 2024., Magyar Sajtófotó Pályázat 2. hely 2023, 2. hely 2022, 1.hely 2020,1. hely 2018, 1. hely 2018, 1. hely 2016. További info: http://www.vizalattifotozas.hu/ https://www.facebook.com/ifj.lorincz.ferenc.fotografus/ https://sajto-foto.hu/browse/photographer/lorincz-ferenc-lorinc-my19